PİL BAKIMI VE KULLANIM TAVSİYELERİ

Pilin, cihazınızın üreticisi tarafından belirtilen doğru boyutunu ve türünü kullanın. Pilinizin cihazınızla temas eden yüzeylerini ve pil yuvasını bir kalem silgisi ya da bir bez ile temizleyin.

Pillerinizi değiştirirken her zaman sürtünmeden oluşan çiziklere karşı temiz tutun. Birkaç ay kullanılması beklenilmeyen cihazlarınızın içinden pilleri çıkarın. Cihazınız fişe takılı iken pilleri çıkarın. Cihazınıza pil takarken, +(artı) ve –(eksi) terminallerinin doğru hizalandığından emin olun.

DİKKAT: 3’ten fazla pil ile çalışan bazı cihazlar, pillerden biri yanlış takılmış olsa dahi çalışabilir. Pillerinizi kuru bir ortamda, oda sıcaklığında saklayınız. Duracell pillerinizi buzdolabında saklamayınız, bu ömürlerini uzatmaz. Yüksek sıcaklık pillerin performansını düşürür. Pil ile çalışan cihazlarınızı çok sıcak yerlere koymaktan sakının. Şarj edilebilme özelliği olmayan pillerinizi şarj etmeye çalışmayınız. Bazı ölü veyahut aşırı sıcağa maruz kalan piller sızıntı yapabilir. Bu durumda pilin dış yapısında kristal bir yapılanma başlar.