İŞİTME CİHAZINDA PİLİN ÖNEMİ,PİL ÖMRÜNÜ ETKİLEYEN FAKTÖRLER VE MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ

        İşitme cihaz pilleri, artık günümüzde medikal bir sarf malzeme olmanın dışında daha önemli bir ürün haline gelmiştir.Buna sebep, cihaz kullanıcılarının daha hassas, nitelikli ve sorunsuz, estetik aletleri tercih etmeleridir.
Bu durum beraberinde, cihazların çalışmasını etkileyen en önemli unsuru, güç kaynağı olan pilleri ön plana çıkarmıştır. Süreklilik, kullanıcı memnuniyeti ve cihazın gerçek performansını yansıtması bir pilin sağlayacağı en büyük katkıdır. İşitme cihazının iyi bir şekilde çalişması içerisindeki pille doğrudan ilgilidir.
Ayrıca uzun vadeli bir kullanımda da pillerin önemi yine belirgindir, çünkü, içeriği,kimyası uygun olmayan bir pil kullanımı hemen ardından arızalanma ve tutarsız çalişma gibi sonuçlar getirir.

İşitme Cihaz Pillerinin uzun süreliğini ve performansını etkileyen faktörkerin başında, pilin amper değerleri ve kullanılan cihaz gelir. Cihazın model ve sınıfına ( Analog/ Dijital ) göre pilin amperine bağlı olarak bu süre farklılık gösterir.Pil, cihaza takılmadan önce hava ile temasını sağlayan çıkartma/kulakcık çıkarıldıktan 2 dakika sonra cihaza takılmalıdır. Bu pilin ömrü ve randımanı için önemlidir. Çünkü İşitme cihaz pilleri hava reaksiyonlu pillerdir.
İşitme cihaz pillerini oda sıcaklığında ve kuru bir yerde muhafaza etmek gereklidir. Cep içinde veya cüzdan da taşınmamalıdır çünkü, bozuk para ya da anahtarlık gibi metallere teması halınde akma/sızıntı meydana gelebilir (kısa devre oluşabilir ). Piller orijınal ambalajında ya da pil kutusunda saklanmalı ve kullanılacak kadar pil ambalajı dışına çıkarılmalıdır. Ayrıca pillerin buzdolabında saklanması da uygun değıldir.Eğer doğru pil tercihi yapılmazsa, cihaz açısından garanti kapsamı dışında olusacak arızalar meydana getirebilir. Saat pili gibi ya da amper ve voltaj değerleri uygun olmayan piller kullanıldığında sorunlar olacak ve kısa ömürlü bir kullanım meydana gelecektir, bu da Kullanıcı memnuniyetsizliğine sebep olacaktır. Bu yüzden hem kullanıcı hem de satıcı tarafından her zaman, özellikle İşitme Cihazları için uygun teknolojiyle üretilmiş, kalitesinden emin olunan, marka piller tercih edilmelidir.